ارسال بالای 2 میلیون تومان رایگان مشاوره فنی نصب (24ساعته )

سیستم بی ام اس ساختمان و مدیریت خانه

بازدید: 6,358 بازدید
سیستم بی ام اس ساختمان و مدیریت خانه

سیستم های مدیریت ساختمانی (BMS)

سیستم بی ام اس ساختمان (BMS)، که به عنوان سیستم های اتوماسیون ساختمان (BAS) هم شناخته می شوند، سیستم بی ام اس ساختمان سیستم هایی به همراه سنسور هستند که تنظیم روزمره سیستم های نگهداری را کنترل می کنند.

امنیت و تهویه، به دلیل سیستم پیچیده، مستلزم تنظیم 24 ساعته است. BMS شامل سنسورها، سرور و پایگاه داده است. سنسورها داده ها را ردیابی می کنند، سپس این اطلاعات به سرور ارسال می شود. در صورت عدم تحقق شرایط از پیش تعیین شده، هشدارها فعال می شوند.

وقتی زنگ هشدار فعال می شود، سیستم برای بازنشانی به شرایط از قبل طراحی شده واکنش نشان می دهد. پایگاه داده تمام داده ها و محل زنگ هشدار و پاسخ را ردیابی و ذخیره می کند.

 

خرید و مشاهده قیمت تجهیزات خانه هوشمند 

 

 

سیستم بی ام اس ساختمان که امروزه به عنوان ابزار اصلی مدیریت مورد نیاز مدیران ساختمان را برای اطمینان از انطباق و تحقق الزامات مانند رتبه بندی هدف NABERS، نظارت بر برنامه مدیریت انرژی (EMP) و گزارش ها برای کمیته مدیریت ساختمان (BMC) مورد استفاده قرار می گیرند.

سیستم بی ام اس ساختمان به مدیران ساختمان، این اموان را می دهد تا محیط کار مطلوب را مطابق با درجه مورد نیاز NABERS ایجاد کنند و در عین حال هزینه های موجر و مستاجر را به حداقل برسانند. استفاده موثر از BMS با افزایش عمر عملیاتی تجهیزات و سیستم ها از طریق کاهش بارها و ساعات کار، عملکرد بهینه ساختمان را فراهم می کند.

بنابراین هزینه های نگهداری و سرمایه اختصاصی کاهش می یابد و با تعویض و به روزرسانی تجهیزات، انرژی مصرفی کاهش می یابد. هنگامی که بنای یک ساختمان به اتمام می رسد، تأثیر ساختار آن بر عملکرد مصرف انرژی آن به طور معمول تا زمان انجام نوسازی ثابت می شود.

سیستم بی ام اس ساختمان، ازدیاد مصرف انرژی را به دلیل اشکال تجهیزات مربوط یا تنظیم پارامترهای عملیاتی را نشان می دهد. همچنین سیستم بی ام اس ساختمان ممکن است، تهویه مطبوع به دلیل فعالیت های کارکنان امنیتی ساعاتی قبل از اشغال کامل ساختمان را به طور کامل مشخص کند.

با در دست داشتن این اطلاعات، مدیر ساختمان ممکن است بتواند چنین مواردی را از طریق مشاوره یا راه حل های مهندسی ترمیم یا تعویض نماید.

در صورت عدم وجود BMS، می توان تأثیر چنین روندی را با تغییرات فصلی، تغییر در سطح اشغال یا ارتقا فناوری ارزیابی کرد‌ .سیستم مدیریت ساختمان بابرنامه ریزی درست، نقاط نظارت که به درستی قرار گرفته است، ارزیابی کرده و به سرعت به مدیر ساختمان در مورد مشکلاتی که در غیر این صورت تا زمان انجام بازرسی های سالانه یا ممیزی های خارجی بدون شناسایی باقی خواهد ماند، هشدارخواهد داد.

BMS، یک ابزار اصلی برای شناسایی فرصت های بهبود مصرف انرژی است، که به کمیته مدیریت ساختمان در مورد مسائل و مشکلات، امکان شناسایی عیب ها، برنامه های مناسب و انرژی صرفه جویی در ارتقای مصرف انرژی را خواهد داد.

 

سیستم مدیریت بی ام اس ساختمان

امتیاز NABERS

NABERS یک امتیاز واقعی مبتنی بر عملکرد است که زیربنای جدول اجاره سبز است. هنگام بروز مشکلات مربوط به رتبه بندی NABERS ، BMS مهمترین ابزار تشخیصی برای مالک و مستأجر بوده که می تواند برای ارزیابی تغییرات در الگوی استفاده، تنظیمات محیطی یا عملکرد تجهیزات مورد استفاده قرار گیرد. این امر می تواند برای بهبود نتایج NABERS یا یک برنامه اصلاح برای رسیدن به نتیجه توافق شده، به سمت بالا اطلاع دهد.

BMS باید برای شناسایی مناطق اجاره کوچک یا گیاهان جداگانه که خارج از پارامترهای توافق شده کار می کنند، طبقه بندی شود. در برنامه های اجاره سبز مالک و مستاجر برای همکاری در مدیریت ساختمان و جمع آوری داده ها لازم است تا یک ارزیابی معتبر NABERS بتواند پس از مدل سازی دقیق، با استفاده از برنامه رایانه ای مشخص، ساختمان را به طور رسمی ارزیابی کند.

در ادامه اجاره نامه زمانبندی دقیق مکانیزم های دستیابی، حفظ و بهبود رتبه بندی را با گذشت زمان انجام می دهد. گزارش های استاندارد و نمایش گرافیکی روند داده ها را می توان در BMS تنظیم کرد و به طور خودکار در زمان های تعیین شده، تهیه کرد.

استفاده منظم از BMS این اطمینان را می دهد که اگر اشکالی در بهره وری انرژی به وجود آید، به سرعت شخیص داده می شود و علت آن مشخص می گردد.

داده های BMS

برای عملکرد مناسب و موثر سیستم مدیریت ساختمان لازم است که  از سیستم کامپیوتری استفاده شود که که ظرفیت و سرعت کافی برای پشتیبانی از عملکرد BMS را داشته باشد. ذخیره اطلاعات مربوط به BMS به مدت یک سال برای کلیه نقاط کنترل فعال مورد نیاز است.

در رایانه ها و سخت افزار ذخیره اطلاعات معمولاً در سطح حداقل در یک اجاره متوسط ، نیاز به برنامه ریزی مجدد دارد. شبکه جمع آوری اطلاعات BMS باید توانایی ارائه داده ها با فرکانس مورد نیاز از طریق پروتکل صنعتی مانند BACNET کاملاً منطبق با BMS را داشته باشد.

مسئولیت مالکان و مستاجران در رابطه با BMS

BMS ابزار اصلی مدیریت مالک ساختمان برای اطمینان از عملکرد پایه استخوانی مطابق با جدول اجاره سبز و برای مستاجر برای اطمینان از حفظ رتبه اجاره NABERS است.

این مورد برای مدیریت موثر و یافتن عیب در سیستمهای اولیه گرمایشی سرمایشی و تهویه بسیار مهم است و به صورت روزمره تحت مسئولیت طرف مشخص شده در اجاره نامه خواهد بود.

طرف مسئول تحت اجاره موظف به بهره بردار، تعمیر و نگهداری ساختمان خواهد بود و آزادانه دسترسی، داده ها و گزارشات را به مستأجر ، مالک و BMC ارائه می دهد.

مسئولیت های مالک ساختمان شامل موارد زیر است

• یک BMS برای مدیریت سیستم ها، شناسایی خطاها و ارائه گزارش های مورد نیاز برای مستأجر ، مالک ساختمان و BMC کاملا کاربرری است.
• نظارت کافی ، مناطق ، زمان بندی و موارد دیگر برای اینکه ساختمان بتواند با حداکثر بازده انرژی ممکن مطابق با مقررات اجاره مستاجر کار کند.
• پشتیبانی مثبت از کمیته BMC و روند ارزیابی NABERS، از جمله در دسترس بودن به موقع و نظم داده ها برای اشخاص است.
• تعهد به یک استراتژی بهبود مستمر برای افزایش رتبه بندی NABERS است.

مسئولیت های مستأجر شامل موارد زیر است

• ارائه اطلاعات دقیق و مشخص در مورد تجهیزات مستاجر.
• ارائه یک برنامه دقیق در مورد مشاغل و بارهای تجهیزات مناطق اجاره ای.
• مشاوره اولیه در مورد تغییر کاربری مناطق مستاجر.
• ارائه پشتیبانی مثبت از کمیته BMC و روند ارزیابی NABERS، از جمله در دسترس بودن به موقع و منظم داده ها برای اشخاص مربوط
• تعهد به یک استراتژی بهبود مستمر برای افزایش رتبه اجاره NABERS • درخواست کارکنان برای تنظیم سیستم برای اطمینان از تأثیرات انرژی بررسی می شود.

یک سیستم BMS سطح بالا

• کاملاً از شرایط مستأجر Green Lease پشتیبانی کنید.
• طیف گسترده ای از بهترین استراتژی های کنترل عملکرد را کاملاً پشتیبانی کنید.
• مجموعه ای مفصل از گزارش های خودکار داشته باشید.
• از تنظیمات ساده گزارش های موقت برای فعالیت های نگهداری یا ارتقا پشتیبانی کند.
• یک سلسله مراتب هشدار داشته باشید که اهمیت نسبی هشدارها را نشان دهد.
استفاده از تجهیزات یا استراتژی های بهبود یافته را محدود نکند.
• قابلیت هایی داشته باشید که همچنان توسط تامین کننده تقویت و تکامل یابد. هنگامی که از توان و توانایی های یک سطح بالا با پیکربندی مناسب BMS به طور کامل توسط کارکنان نگهداری، اپراتورها و مستاجران استفاده شود، دوره بازپرداخت هزینه اضافی معمولاً بسیار کوتاه است. این می تواند کمتر از یک سال باشد و به ندرت بیش از پنج سال صرفه جویی در مصرف انرژی دارد. رضایت مستأجر به طور کلی از طریق کنترل بهتر محیط و سهولت تنظیم کاربری کاربردی ساختمان بیشتر است.
اگر سیستم های اساسی برای رتبه بندی مورد توافق Green Lease مناسب نباشند، مشکلاتی به وجود می آید که عبارتند از؛
• محدودیت در گرافیک های اساسی
• فقدان رابط سطح بالا
• عدم ذخیره سازی داده ها
• عدم وجود گزارش کمی
• عدم کنترل نقاط تحت کنترل
• عدم وجود کنترل بلوک زمان

• ممکن است یک سیستم باز واقعی نباشد. یک سیستم اساسی دارای قابلیت های تجزیه و تحلیل خطای محدود است و به ندرت بهبودهای شدت انرژی را شناسایی می کند و همچنین اجرای آنها را تسهیل نمی کند.

خرابی هایی که باعث مصرف بیش از حد یا شرایط نامناسب محیطی می شوند به ندرت به وضوح مشخص می شوند. گرچه ارزان است، اما یک سیستم اساسی ممکن است منجر به افزایش هزینه های نگهداری و انرژی شود.

هنگام اجاره یک ساختمان موجود، BMS ناکافی باید به عنوان یک عامل بسیار منفی در مذاکرات ارزیابی شود.

 

سیستم مدیریت بی ام اس ساختمان و مدریت خانه

 

 

مسئولیت مالکان و مستاجران در رابطه با BMS

BMS ابزار اصلی مدیریت مالک ساختمان برای اطمینان از عملکرد پایه و اساس ساختمان بوده که مطابق با جدول اجاره سبز به کار می رود و برای مستأجر برای اطمینان از حفظ رتبه اجاره NABERS می باشد.

این برای مدیریت موثر و یافتن عیب در سیستم های اولیه گرمایش، سرمایش و تهویه بسیار مهم است. به صورت روزمره تحت مسئولیت طرف مشخص شده در اجاره نامه خواهد بود. طرف مسئول تحت اجاره موظف به بهره برداری، تعمیر و نگهداری ساختمان خواهد بود و آزادانه دسترسی، داده و گزارش را به مستأجر، مالک و BMC ارائه می دهد.

مسئولیت های مالک ساختمان شامل موارد زیر است

• BMS یک سیستم کاملاً کاربردی می باشد که برای مدیریت سیستم ها، شناسایی عیوب و ارائه گزارش های مورد نیاز برای مستأجر، مالک ساختمان و BMC تنظیم شده است.
• BMS دربردارنده نظارت کافی، برنامه ریزی، زمان بندی و مواردی است که برای ساخت ساختمان با حداکثر بازده انرژی ممکن مطابق با مقررات اجاره مستاجر به کار گرفته می شود.
• پشتیبانی مثبت از کمیته BMC و روند ارزیابی NABERS، مانند دسترسی به موقع و منظم داده ها برای اشخاص مربوط، نیز شامل این دسته بندی است.
• تعهد به یک استراتژی بهبود مستمر برای افزایش رتبه بندی NABERS است.

فرصت های افزایش میزان انرژیBMS

 

سیستم مدیریت بی ام اس ساختمان و مدیریت خانه

فرصت های افزایش شدت انرژی BMS، نیاز به دسترسی آزادانه همه طرفین به داده های BMS و توافق جهت به اشتراک گذاشتن ظرفیت BMS موجود یا ارتقای مورد نیاز دارد.

مستاجرها به توانایی تنظیم انعطاف پذیری بازه های زمانی و دسترسی به پایانه مستاجر به BMS نیاز دارند. گزارشات سیستم باید با داده هایی شامل مصرف انرژی، ساعت، نمودار دما، جریان آب و جریان هوا پیکربندی، دقیق و آموزنده باشد.

ادغام BMS با ابزارهای دیگر

ادغام بین سیستم مدیریت ساختمان و خانه و سیستم مدیریت مشاغل مانند SAP نیاز به مطالعه دقیق پیکربندی دارد. اگر به موارد زیر توجه شود، یک رابط سطح بالا بین چنین سیستم هایی قابل اجرا است. کنترل سازگاری داده ها در BMS یک سیستم زنده است که به طور مداوم ثانیه به ثانیه به روز می شود.

سیستم های مدیریت کسب و کار معمولاً بسته به روز، هفته، ماه یا سال قرار می گیرند. سیستم های مدیریت کسب و کار نیاز به ارائه داده ها در قالب های بسیار خاص دارند.

رابط بین دو سیستم از این دست اغلب هنگام ارتقا یکی یا دیگری از بین می رود. از منظر تجارت، BMS غالباً داده های مورد نیاز برای تخصیص هزینه به واحدهای تجاری مستاجر یا دریافت خدمات از مستاجر زیر را جمع آوری می کند.

این منطقی از نظر اقتصادی مناسب است و احتمال خطا برای انتقال داده ها از یک سیستم به سیستم دیگر را کاهش می دهد ، به شرطی که هزینه های نگهداری رابط با مزایای آن متناسب باشد.

با توجه به نیازهای عادی دسته ای سیستم های تجاری ، گزینه مناسبی برای رابط سطح بالا این است که BMS قرائت های خود را از چند ساعت کار ، انرژی مصرفی و غیره در قالب صفحه گسترده در زمان های توافق شده بارگیری کند.

به طور معمول سیستم تجاری را می توان به راحتی برنامه ریزی کرد تا با بازجویی از صفحه گسترده در زمان های توافق شده، زمینه های داده خود را پر کند. مدیر هر سیستم سپس هنگام اصلاح یا به روزرسانی سیستم خود مسئول اطمینان از حرکت داده ها در صورت لزوم است.

این امر به ویژه هنگامی مربوط می شود که سیستم ها توسط اشخاص مختلف متعلق و اداره شوند. رابط سطح بالا بین سیستم ها به ندرت در محیط های کوچک یا متوسط مقرون به صرفه خواهد بود.

 

قیمت اتوماسیون ساختمان

 

با توجه به پیشرفت تکنولوژی، استفاده و نیاز بالای انرژی ما به راهکارهایی مفید برای زندگی آسوده تر همچنین مصرف بهینه انرژی نیاز داریم تا زندگی آیندگان نیز تأمین باشد و دچار کمبود انرژی نشوند. میدانیم دانش معماری ضمن انطباق با شرایط اقلیمی و استفاده بهینه از انرژی، رابطه معقولی بین انسان و طبیعت ایجاد کرده و الگوی فضایی جالبی ارائه میدهد که امروزه با ورود هوشمندسازی این امر تقویت شده است.

جمع بندی 

مزایای هوشمند سازی از جمله

توانایی سیستم مدیریت ساختمان و خانه  مدیریت انرژی، سیستم روشنایی، سیستم امنیتی، وسایل موجود در خانه، مدیریت حادثه، پذیرایی و سرگرمی باعث می شود که نهایت انتظارات یک فرد از ساختمان به وقوع پیوندد.

بالاترین مزیت این سیستم این است که در طول چند سال شاهد صرفه جویی بسیار زیادی در انرژی و هزینه خواهیم بود و با اندکی تحقیق و جستجو متوجه می شویم که در کشور ما بیشتر ساختمان ها دارای استانداردهای مصرف بهینه انرژی نیستند، عمر ساختمان ها کوتاه است و در نهایت شرایط آسایش در اقلیم های مختلف برای ساکنین فراهم نیست.

دلایل فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی بیان شده این حقیقت را ثابت می کنند که راهکار هوشمند سازی ساختمان ها پاسخ خوبی به مشکلات بیان شده است.

حال این راهکار در فرهنگ ساختمانی ما باید از رشد و آغاز یک فرآیند ساختمان سازی شروع شود. در ابتدا به منابع و استادانی ماهر برای آموزش علم هوشمندسازی نیاز داریم.

در بخش آموزشی، فرهنگی، اجتماعی و دیگر بخش ها، باید آگاه سازی و تبلیغات جمعی فراهم گردد. نیاز به مواد و تجهیزات برای اجرای یک سیستم ضروری است پس توانایی تولید و تهیه آنها بسیار مهم است.

در نهایت کشور ما قابلیت و پتانسیل را برای پیشرفت دارد؛ زیرا استادان و متخصصین علاقه مند در این زمینه بسیار هستند؛ تنها کافی است با برنامه ریزی، محاسبه بودجه و زمان بندی درست به الگو ها و راهکارهای مفید در اجرای این تکنولوژی دست یابیم.

منابع و ماخد: وبسایت استادی

مزایای سیستم مدیریت ساختمان یا BMS چیست؟

شخصی‌سازی سیستم مدیریت ساختمان، برای برآورده کردن نیازهای هر ساختمان به بهترین نحو.
مدیریت راحت و کنترل از راه دور تمام قسمت‌های ساختمان از روی گوشی هوشمند.
فراهم کردن سطح رفاهی بالا برای افراد ساکن ساختمان و کارکنان آن.
کاهش میزان خطای انسانی به دلیل خودکارسازی و کنترل توسط رایانه.
کاهش چشم‌گیر هزینه‌های تعمیرات و نگهداری و افزایش عمر مفید تجهیزات.

اهداف استفاده از سيستم مدیریت هوشمند ساختمان چیست؟

بهینه‌سازی مصرف انرژی
تامین امنیت ساختمان و ساکنان
تامین راحتی و آسایش افراد

دسته‌بندی تکنولوژی
اشتراک گذاری
علی موسوی هستم، مهندسی برق و بیش از ده سال سابقه در زمینه ی سیستم های امنیتی حفاظتی و هوشمندسازی. خوشحالم میتونم در تیم بی ام اس کالا فعالیت داشته و اطلاعات مفیدی رو در اختیارتون قرار بدم.
نوشته های مرتبط

2 پاسخ به “سیستم بی ام اس ساختمان و مدیریت خانه”

  1. قیمت ها به روز هست؟قیمتتون خیلی پایین تر از بقیه سایت هاست جریان چیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت