ارسال بالای 2 میلیون تومان رایگان مشاوره فنی نصب (24ساعته )

خانه هوشمند چیست ؟

بازدید: 6,153 بازدید
خانه هوشمند چیست

خانه هوشمند چیست؟

اگر دوست دارید با مفهوم 0 تا 100 خانه هوشمند چیست آشنا شوید این مقاله را بخوانید. را در این مقاله قصد داریم تا با تعریف خانه هوشمند به ارائه و معرفی و نحوه ی نصب این تجهیزات خانه هوشمند بپردازیم.

در ادامه با مشاهده عکس‌ها و فیلم‌ها آماده شده توسط مجموعه ی بی‌ام‌اس‌کالا کاملا با مفهوم خانه هوشمند آشنا شده و می توانید انتخاب دقیق‌تری برای منزل و ساختمان خود داشته باشید. پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشیم.

تعریف خانه هوشمند چیست؟

Smart Home یا خانه هوشمند به مجموعه‌ای از تجهیزات سخت‌افزاری شامل ماژول‌های هوشمند، سنسورهای دما، رطوبت، حرکت و … و مجموعه ای از کلیدها و نمایشگرهای هوشمند و نرم افزارهایی اطلاق می‌شود که کلیه تجهیزات ساختمان را به صورت یکپارچه و هوشمند کنترل می‌کند.

ساختمان هوشمند، ساختمانی است که مجهز به یک زیرساختار ارتباطاتی قوی بوده که می‌تواند به صورت مستمر نسبت به وضعیت‌های متغیر محیط عکس العمل نشان داده و خود را با آنها وفق دهد.

و همچنین به ساکنین ساختمان این اجازه رامی‌دهد که از منابع موجود به صورت موثرتری استفاده نموده و امنیت و آرامش آنها را افزایش دهد.
خانه هوشمند، به عبارت ساده، ساختمان و خانه‌ای است که تمامی اجزای آن، به وسیله یک سیستم کنترل مرکزی که اصولا دستگاه همراه هوشمند شما می‌باشد، قابل کنترل و ارزیابی است.

 

خانه هوشمند چیست؟

عناصر خانه هوشمند چیست؟

در خانه هوشمند، از چهار عنصر سیستم‌ها، ساختار، سرویس و مدیریت به صورت بهینه استفاده می‌شود و ارتباط میان آن ها محیطی پویا و مقرون به صرفه همراه با عملکردی بهینه در مصرف انرژی به وجود آورد.

خانه هوشمند، به شما امکان می‌دهد از طریق دستگاه همراه در هر جای دنیا به دستگاه‌های کنترلی در خانه خود دسترسی پیدا کنید. این اصطلاح ممکن است برای دستگاه‌های قابل برنامه‌ریزی جداگانه مانند ترموستات‌ها و سیستم‌های تشخیص بارانی استفاده شود، اما خانه هوشمند، با دقت بیشتری خانه‌هایی را توصیف می‌کند که تقریباً همه موارد از جمله چراغ‌ها، لوازم خانگی، پریزهای برق، سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی را به صورت یکپارچه درنظر داشته و در یک شبکه قابل کنترل از راه دور متصل شده‌اند.

از دیدگاه امنیتی خانه، این سیستم شامل سیستم هشداری در مورد همه درها، پنجره‌ها، قفل‌ها، ردیاب‌های دود، دوربین‌های نظارتی و هر سنسور دیگری است که به آن متصل هستند، کنترل دارد.

اولین و بارزترین، این روش دستگاه‌ها و لوازم “هوشمند” هستند که می‌توانند از طریق اینترنت یا Wi-Fi به یک شبکه محلی متصل شوند.
با این حال، سیستم‌های الکتریکی و حتی نقاط جداگانه، مانند سوئیچ‌های نور و پریزهای برق‌، نیز در شبکه‌های اتوماسیون خانگی ادغام شده‌اند و مشاغل حتی پتانسیل ردیابی موجودی مبتنی بر IP را نیز کشف کرده‌اند.

خانه هوشمند، نه تنها بهره‌وری از انرژی را افزایش می‌دهد بلکه می‌تواند باعث کاهش خطاهای انسانی نیز شود. اطلاع از وضعیت ساختمان در هر لحظه و مکان، آسایش و امنیت را به ارمغان می‌آورد و موجب می‌شود سطح کیفیت زندگی افراد افزایش پیدا کند.

یکی از راه‌های ساخت یک خانه هوشمند، خرید بسیاری از اجزای سازنده آن شامل سنسورها، لامپ‌های هوشمند، دوربین‌های مداربسته، بلندگوها و موارد دیگر و اتصال همه آنها به یک مرکز، سرور مرکزی یا هاب است که به این تجهیزات خانه هوشمند کمک می‌کند از طریق تلفن هوشمند خود با یکدیگر و با شما ارتباط برقرار کنند.

 

قیمت خانه هوشمند چقدر است؟

بیایید واقع بین باشیم:

شاید خانه هوشمند هزینه‌های زیادی داشته باشد ولی در واقع سرمایه‌گذاری طولانی مدت است و فقط برای بعضی از افراد، این مبلغ گران به حساب می‌آید. اگر خواسته‌ها و نیازهای شما ساده‌تر باشد، با خرید فقط چند محصول نسبتاً ارزان قیمت، راحتی بیشینه‌ای از یک خانه هوشمند پیشرفته و با بودجه بسیار متوسط فراهم می‌شود.

لذا ما پک‌های اقتصاده خانه هوشمند بی ام اس کالا را به شما پیشنهاد میکنیم.
در صورتی که اطمینان حاصل کنید که آن محصولات خانه هوشمند با یکدیگر سازگار هستند، پایه محکمی ایجاد خواهید کرد که می‌توانید با گذشت زمان گسترش دهید. نکته اصلی این است که بدانید کدام محصولات خانه هوشمند به یک مرکز هوشمند خانه وابسته نیستند.

اتوماسیون خانه هوشمند چیست؟

جای تعجب نیست که بدانیم اتوماسیون یکی از دو مشخصه اصلی خانه هوشمند است. اتوماسیون به توانایی برنامه‌نویسی و برنامه‌ریزی رویدادها برای دستگاه های موجود در شبکه گفته می‌شود.
این برنامه‌ریزی ممکن است شامل دستورات مربوط به زمان مانند روشن یا خاموش شدن چراغ‌های اتاق در هر ساعت خاص هر روز باشد.

همچنین می‌تواند شامل رویدادهای غیر برنامه‌ریزی شده، مانند روشن کردن تمام چراغ‌های خانه هنگام روشن شدن هشدار سیستم امنیتی باشد.
هنگامی که شروع به درک امکان برنامه ریزی اتوماسیون خانه می‌کنید، می‌توانید به هر تعداد راه حل مفید و خلاقانه برای بهبود زندگی و صرفه جویی در زمان خود برسید.

 

کنترل خانه هوشمند با گوشی موبایل

 

کنترل از راه دور خانه های هوشمند

یکی از ویژگی‌های اصلی یک خانه هوشمند پیشرفته، نظارت و دسترسی از راه دور است. اگرچه مدت زمان محدودی از نظارت از راه دور یک طرفه امکان پذیر بوده است، اما از زمان افزایش تلفن‌های هوشمند و کامپیوتر و لپتاپ، ما قادر به اتصال واقعی به شبکه‌های خانگی خود، در مدت زمان دوری از منزل هستیم.

با داشتن یک سیستم اتوماسیون خانگی مناسب، می‌توانید از هر دستگاه متصل به اینترنت برای مشاهده و کنترل خود سیستم و هر دستگاه متصل به آن استفاده کنید.

برنامه‌های مانیتورینگ می‌توانند اطلاعات زیادی در مورد خانه شما، وضعیت لحظه فعلی تا تاریخچه دقیق آنچه تاکنون اتفاق افتاده است، به شما ارائه دهند. می توانید وضعیت سیستم امنیتی خود را همچون روشن بودن چراغ‌ها، تنظیم دمای خانه و سایر موارد را از راه دور کنترل کنید.

با استفاده از دوربین‌ها به عنوان بخشی از سیستم اتوماسیون منزل خود، حتی می‌توانید دوربین‌های امنیتی را بررسی کرده و ببینید که در خانه شما چه خبر است.

حتی می‌توان از اعلان‌های ساده برای انجام بسیاری از کارهای مهم استفاده کرد. می‌توانید سیستم خانه هوشمند خود را برنامه‌ریزی کنید تا هر زمان که سیستم امنیتی شما مشکلی احتمالی را ثبت کرد، از هشدارهای شدید هوا گرفته تا هشدارهای ردیاب حرکتی تا هشدارهای آتش، برای شما پیام متنی یا ایمیل ارسال کند.

همچنین می‌توانید برای وقایع ساده‌تری، مانند برنامه‌ریزی قفل درب ورودی هوشمند خود، مطلع شوید تا هنگام بازگشت کودک از مدرسه به خانه، به شما اطلاع دهد.

هنگامی که از برنامه یا نرم افزار خانه هوشمند خود با سیستم اتوماسیون خانگی شروع به تعامل می‌کنید، کنترل عملی واقعی همانند وقتی در منزل هستید، به شما داده می‌شود.

علاوه بر مسلح کردن و خلع سلاح سیستم امنیتی خود، می‌توانید برنامه ریزی جدید خود را دوباره کانفیگ یا پیاده کنید، درها را قفل کرده، ترموستات را تنظیم مجدد کنید و چراغ‌های تلفن را از هرجای دنیا تنظیم کنید.

از آنجا که تولیدکنندگان در حال ایجاد هرچه بیشتر و بهتر هوشمندسازی دستگاه ها و لوازم خانگی هستند، امکان اتوماسیون خانگی تقریباً نامحدود است.

تجهیزات خانه هوشمند

چه نوع مواردی می تواند بخشی از سیستم اتوماسیون خانگی باشد؟

در حالت ایده‌آل، هر چیزی که بتواند به یک شبکه متصل شود می‌تواند از راه دور خودکار و کنترل شود. در دنیای واقعی (خارج از آزمایشگاه های تحقیقاتی و خانه های افراد ثروتمند و مشهور)، خانه هوشمند معمولاً دستگاه‌های دیجیتالی ساده را به هم متصل می کند.

این شامل دستگاه‌های “روشن و خاموش” مانند چراغ‌ها، پریز برق و قفل‌های الکترونیکی است، اما می‌تواند شامل دستگاه‌هایی مانند سنسورهای امنیتی باشد که فقط دو حالت باز و بسته دارند.

خانه هوشمند به معنی واقعی کلمه، زمانی تحقق می‌یابد که دستگاه‌ها, مجهز به اینترنت بوده و به این شبکه متصل شده و آن را کنترل می‌کنند. واحد کنترل کلاسیک، رایانه خانگی است که بسیاری از خانه‌های هوشمند اولیه برای آن طراحی شده اند.

سیستم های‌اتوماسیون خانگی امروزه به احتمال زیاد، برنامه کنترلی را بین یک دستگاه اختصاصی در خانه مانند کنترل پنل سیستم امنیتی و رابط برنامه کاربر پسند توزیع می‌کنند که می توان از طریق رایانه شخصی یا تلفن هوشمند به آن دسترسی داشت.

 

کنترل تجهیزات خانه هوشمند با موبایل و گوشی

 

امروزه تولیدکنندگان ایرانی و خارجی, دستگاه‌های هوشمند متنوعی را تولید کرده‌اند که بسیاری از آنها پر از ویژگی‌های ابتکاری است اما تعداد کمی از آنها نوع یکپارچه‌سازی مورد نیاز برای بخشی از یک سیستم اتوماسیون خانگی کامل را ارائه می‌دهند. بیشتر ین مشکل این بوده است که هر سازنده‌ایده متفاوتی از نحوه اتصال (نوع پروتکل) و کنترل این دستگاه‌ها دارد.

بنابراین اگرچه ممکن است یک تلویزیون هوشمند، ماشین لباسشویی، یخچال، ترموستات، دستگاه قهوه‌ساز یا هر دستگاه خانگی آماده اینترنت دیگر در بازار داشته باشید، اما نتیجه نهایی معمولاً یک برنامه کنترل جداگانه برای هر دستگاه است.

در آینده نزدیک، ممکن است که خانه‌های هوشمند به گونه‌ای استاندارد شود تا به ما اجازه دهد تا از همه این امکانات ویژه استفاده کنیم. در حال حاضر، ارائه دهندگان خانه هوشمند که در اتوماسیون سازی خانه تخصص دارند، بر مهمترین و مفیدترین قسمت‌های خانه متصل متمرکز شده‌اند.

در سطح ابتدایی، این بدان معنی است که درها و پنجره‌ها و دستگاه‌های محیطی (ترموستات، ردیاب‌های دود، دما، رطوبت، آتش و دی اکسید کربن) حسگرهای شما هستند که محیط را برای شمادر خانه هوشمندتان ایمن و راحت نگه می دارند.

برای امنیت، راحتی و کنترل بیشتر در زمان واقعی، سیستم‌های اتوماسیون خانگی ارائه شده توسط مجریان هوشمندسازی, باید گزینه‌هایی برای دوربین‌های مداربسته با کیفیت داشته باشند. که این امر توسط مجموعه‌ی بی‌ام‌اس کالا در قالب پک های آماده فراهم شده است.

شما همچنین می‌توانید چراغ‌ها و پریزهای برق جداگانه را در بسته اتوماسیون خانه خود قرار دهید.

همچنین شما می‌توانید با استفاده از کلید طرح هوشمند لمسی با کارایی بهتر و شکل ظاهری جذاب‌تر ، به خانه‌ای خود نمایی شکیل تر دهید.

خانه هوشمند و صرفه جویی در انرژی

یک مزیت بارز خانه هوشمند، پتانسیل بی نظیر صرفه جویی در مصرف انرژی و در نتیجه صرفه جویی در هزینه است. ترموستات شما در حال حاضر “هوشمند” است به این معنا که از آستانه دما برای اداره سیستم گرمایش و سرمایش خانه استفاده می کند.

در بیشتر موارد ، ترموستات ها همچنین می توانند با درجه حرارت های مختلف هدف برنامه ریزی شوند تا در ساعاتی که حداقل از گرمایش و سرمایش بهره مند می شوید ، مصرف انرژی را به حداقل برسانید.

در ابتدایی ترین سطح، خانه هوشمند امکان برنامه ریزی را به میزان روشنایی افزایش می دهد، بنابراین شما می توانید میزان مصرف انرژی خود را مطابق با برنامه معمول روزانه خود داشته باشید. با استفاده از سیستم های اتوماسیون خانگی منعطف تر، می توان در ساعاتی از شبانه روز که نیازی به آنها نیست، پریزهای برق یا حتی دستگاه های جداگانه خاموش شوند.

برنامه های تعیین شده مفید هستند. بسیاری از ما ساعات مختلف از روز را می دانیم در چه وضعیتی هستیم . پس با برنامه ریزی “ماکروها” یا همان سیستم مدیریت خانه هوشمند از طریق نرم افزار ، در سیستم و کنترل آن از راه دور هر زمان که نیاز باشد ، می توان هزینه های انرژی را حتی بیشتر کاهش داد.

به عبارت دیگر ، می توانید برای مثال هنگام بازگشت به خانه بعد از کار، یک رویداد “به خانه بیا” تنظیم کنید که چراغ ها و گرمایش را روشن کند و همه آنها را با یک ضربه بر روی تلفن هوشمند خود فعال کنید.

یک رویداد مخالف قبلی مثلا “خروج از خانه” می تواند شما را از اتلاف انرژی در چراغ ها و لوازم فراموش شده صرفه جویی کند.

امنیت خانه های هوشمد چگونه است؟

خانه های هوشمند به سیستم های امنیتی متصل هستند و هیچ نگرانی در مورد به خطر افتادن امنیت و آرامش ساکنین آن وجود ندارد. این سیستم ها می توانند هر گونه نفوذ غیر مجاز به خانه را تشخیص دهند و زنگ هشدار را به صدا درآورند.

سنسورهای حساس به حرکت که در آنها تعبیه شده هر نوع حرکت مشکوک را ارزیابی می کنند، سپس حسگرهای الکترونیکی پیام هشدار را به ساکنین منزل ارسال می نمایند.

در کل خانه هوشمند علاوه بر تامین امنیت مالی با نصب دوربین مداربسته و سنسورهای تشخیص افراد غریبه، امنیت جانی ساکنین را نیز تضمین می کند.

نصب سیستم اطفاء حریق در این خانه ها از بروز خطرات ناشی از آتش سوزی جلوگیری می کند و در صورت بروز حادثه به صورت خودکار اقدام به اعلام حریق و سپس اطفاء آن می نماید. این خانه، پناهگاهی ایمن و قابل اطمینان برای افراد محسوب می شود که علاوه بر تامین رفاه و آسایش، ایمنی و امنیت را برای آنها به ارمغان می آورد.

 

یک خانه ی هوشمند و امنیت شده ایمن

 

جمع بندی و نتیجه گیری

خانه های هوشمند، به زودی در سطح و مقیاس وسیع و گسترده ای قابل دسترسی بوده و قابلیت های زیادی را در اختیار کاربران عزیز قرار می دهد. مواردی همچون دسترسی به گزینه های تجهیزات هوشمند قابل توجه، امنیت بالا و صرفه اقتصادی و بهره وری انرژی، تنها گوشه ای از مزایای قابل توجه خانه های هوشمند است.

هزینه ای که در ابتدای طراحی این خانه ها پرداخت می کنید، مانع از بسیاری از هزینه های اضافی آتی خواهد بود، در عین حال شما در مورد امنیت و آسایش و امنیت خانه های خود، به سطح قابل قبولی خواهید رسید. و گزینه های زیادی را برای هوشمند کردن و برناه ریزی در خانه های هوشمند خود , در مقابل خود خواهید داشت

الهام گرفته شده از مقاله ای به زبان لاتین.

[simple-author-box]

دلیل ضرورت هوشمند سازی خانه و مزایای آن چیست؟

خانه هوشمند نکات مثبت زیادی برای ساکنانش دارد که مهمترین آنها تحت کنترل داشتن همه وسایل خانه و بهینه سازی مصرف انرژی و زمان می باشد.

یک خانه، با چه قابلیت هایی هوشمند محسوب میشود؟

مهمترین بخش های یک خانه هوشمند شامل کنترل کننده مرکزی، رابط های کاربری، کنترل هوشمند دما، قابلیت پخش فیلم و موسیقی هوشمند و سیستم امنیتی یکپارچه می باشد.

 

دسته‌بندی تکنولوژی
اشتراک گذاری
علی موسوی هستم، مهندسی برق و بیش از ده سال سابقه در زمینه ی سیستم های امنیتی حفاظتی و هوشمندسازی. خوشحالم میتونم در تیم بی ام اس کالا فعالیت داشته و اطلاعات مفیدی رو در اختیارتون قرار بدم.
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت