ارسال بالای 2 میلیون تومان رایگان مشاوره فنی نصب (24ساعته )

انواع پارکینگ هوشمند

بازدید: 7,295 بازدید
انواع پارکینگ هوشمند

معرفی انواع پارکینگ هوشمند

  1. پارکینگ هوشمند با استفاده از دوربین مدار بسته پلاک خوان و نرم افزار پارکینگ
  2. پارکینگ هوشمند با سیستم کنترل دسترسی پارکینگ (RFID )
  3. پارکینگ هوشمند با استفاده از با استفاده از خواننده های کنترل دسترسی دور برد یا آنتن long range
  4. پارکینگ هوشمند با استفاده از اینترنت اشیا ( IOT )

در ادامه به تشریح هریک از این پارکینگ ها می پردازیم:

1) پارکینگ هوشمند با استفاده از دوربین مداربسته پلاک خوان و نرم افزار پارکینگ هوشمند

پارکینگ هایی که برای استفاده از آن ها مجبور به پرداخت هزینه هستید، پارکینگ عمومی می گویند. پارکینگ های عمومی ممکن است یک خروجی یا بیشتر داشته باشند. اما یکی از مشکلات پارکینگ های عمومی، تردد بیش از ظرفیت در پارکینگ است. راه حل بسیاری از این مشکلات، پارکینگ هوشمند است.

برای پارکینگ های کم تردد و خلوت، امکان ایجاد امنیت از طریق نگهبان وجود دارد. همچنین به علت تردد پایین این پارکینگ ها توجیه اقتصادی برای استفاده از سیستم های هوشمند یا نیمه هوشمند وجود ندارد. بنابراین استفاده از نرم افزار کنترل پارکینگ هوشمند ساده کارتی برای مدیریت این پارکینگ ها توصیه می شود.

در انواع این نرم افزار ها، کاربران با ثبت کار ها مخصوص به خودشان، ورودشان را ثبت می کنند و همچنین این امکان وجود دارد که شماره پلاک ها را به صورت دستی وارد کنند.

می توان به جای استفاده از سیستم کارتی، از سیستم قبضی استفاده کرد. یعنی در هنگام ورود افراد، قبض هایی برایشان چاپ شود. اما این سیستم هزینه بیشتری نسبت به سیستم کارتی دارد.

اما در پارکینگ عمومی های شلوغ، امکان ایجاد امنیت تنها توسط نگهبان وجو ندارد. برای این پارکینگ ها بهتر است تا از اتوماسیون پارکینگ جک پلاک خوان هوشمند یا نیمه هوشمند استفاده کنند.

در نرم افزارهای پارکینگ هوشمند، به کمک دوربین های پلاک خوان، پلاک ماشین ها، هنگام ورود و خروج ثبت می شوند. در سیستم های هوشمند و نیمه هوشمند، می توان هم از قبض و هم از کارت با توجه به نوع پارکینگ استفاده کرد.

برای مدیریت مشکلاتی که در پارکینگ های بزرگ به وجود می آید این امکان وجود دارد تا از درب ورودی برای ثبت خروج استفاده کرد. همچنین وجود یک ایستگاه صف شکن می‌تواند سرعت عملیات را چند برابر کند.

پلاک ها و تصاویر ورود و خروج خودرو ها در نرم افزار های پارکینگ هوشمند، به کمک دوربین پلاک خوان ثبت می‌شود. سپس پلاک های ورودی و حروی تطبیق داده می شوند و به نگهبان اعلام می شود.

در نوع دیگر پارکینگ ها، یعنی پارکینگ های عمومی فصلی یا موقتی، با توجه به حجم پارکینگ، استفاده از پارکینگ متغیر خواهد بود. برای پارکینگ هایی که مدت زمان استفاده از آن ها کم است، استفاده از سیستم کارتی اصلا به صرفه نیست. برای انتخاب نوع مدیریت پارکینگ، بهتر است با متخصصان این موضوغ مشورت کنید.

2) نحوه عملکرد خوانندگان کنترل دسترسی RFID

همه خوانندگان از یک فناوری مشابه برای برقراری ارتباط با مدارک معتبر استفاده می کنند. خواننده های استاندارد کنترل دسترسی درب IP با برد کوتاه از فرکانسهای 125KHz یا 13.56MHz استفاده می کنند. این مدارک استاندارد کارت مجاورت یا کارت هوشمند (مانند MiFare ) نامیده می شوند.

این سیستم کارت مجاورت شامل دو جز خواننده و اعتبارنامه می باشد :

سیستم مجاورت یک روش ابتکاری برای تأمین قدرت اعتبارنامه (یا کارت) دارد. در واقع از انرژی ارسال شده از آنتن خواننده استفاده می کند. گواهینامه شامل یک آنتن، یک خازن و یک مدار مجتمع است که حاوی شماره شناسه است.

وقتی کارت در محدوده خوانش قرار می گیرد، سیم پیچ آنتن و خازن که مدار تنظیم شده ای را تشکیل می دهند، انرژی را از میدان جذب و ذخیره می کنند. این انرژی برای جریان مستقیم که مدار مجتمع را تأمین می کند اصلاح می شود.

این تراشه شماره شناسه یا سایر داده های خود را به سیم پیچ آنتن می فرستد، که آن را توسط سیگنال های فرکانس رادیویی به واحد خواننده منتقل می کند.

سیستم های خواننده کنترل دسترسی از راه دور بسیار مشابه هستند با این تفاوت که از آنتن های بزرگتر برای خواننده استفاده می کنند. آنتن بزرگتر امکان هدایت انرژی بیشتر به مدارک را فراهم می کند.

برخی از سیستم ها از اعتبار غیرفعال استفاده می کنند در حالی که برخی دیگر از اعتبارنامه فعال استفاده می کنند. اعتبارنامه فعال شامل باتری است بنابراین هنگام از بین رفتن باتری ، اعتبارنامه باید تعویض شود.

دسترسی کنترل کارت خوان

درست همانند یک پارکینگ چند طبقه، پارکینگ مکانیزه نیز فضایی بصورت عمودی را برای خودروها در نظر میگیرد که بر روی هم قرار دارند. پارکینگ مکانیزه بصورت کاملا خودکار و اتوماتیک و بی نیاز از راننده، خود را در محل مناسب گذاشته و میتواند راه حلی بسیار مناسب برای استفاده بسیار بهینه از فضا باشد. به نوعی می‌توان پارکینگ مکانیزه را یک سیستم ذخیره و بازیابی خودکار خودرو نام گذاری کرد .

این محصولات دارای تنوع بسیار متفاوتی میباشند که هر یک دارای ویژگی ها و کاربری های مخصوص به خود می باشند

شرکت فنی مهندسی بی ام اس کالا (bmskala) با دارا بودن نیروهای متخصص قادر به مشاوره تخصصی، ارائه راه کارهای فنی و تخصصی، قبول سفارشات، تامین قطعات، نصب و راه اندازی و آموزش کاربردی انواع متفاوت این پارکینگ های هوشمند می باشد.

مزایای سیستم کنترل دسترسی پارکینگ

⦁ جلوگیری از تردد به پارکینگ توسط افراد غیر مجاز
⦁ امکان مدیریت پارکینگ و تعیین افراد مجاز و غیر فعال نمودن دسترسی هر فرد توسط مدیر سیستم
⦁ کنترل دسترسی پارکینگ RFID ، تشخیص اتوماتیک خودرو بدون نیاز به ریموت
⦁ امکان کنترل پارکیگ با موبایل، ریموت، کارت، رمز و …
⦁ امکان پیاده سازی روشهای مختلف کنترل تردد پارکینگ به صورت همزمان

 3) خواننده های کنترل دسترسی دوربرد

سیستم های کنترل دسترسی از راه دور مشابه سیستم های کنترل دسترسی استاندارد درب IP هستند. آنها اعتبارنامه را می خوانند و تعیین می کنند که آیا باید در یا دروازه را باز کرد.

در حالی که سیستم های استاندارد برد بسیار کمی دارند که در اینچ اندازه گیری می شود، ریدرهای دوربرد می توانند در دامنه ای بیش از 25 فوت کار کنند. خواننده استاندارد شما به سیستمی نیاز دارید که دامنه بسیار طولانی تری را فراهم کند.

 

آنتن هوشمند برای کنترل گیت

سیستم کنترل دسترسی دور برد

4)سیستم پارکینگ هوشمند | پارکینگ مکانیزه چیست؟

سیستم اتوماتیک پارکینگ که با عنوان پارکینگ مکانیزه شناخته می شود، یک سیستم مکانیکی طراحی شده برای به حداقل رساندن مساحت برای جای پارک خودرو می‌باشد .

استفاده بهینه از فضا زمان و هزینه بی شک یکی از مهمترین اصول در تصمیم گیری های مختلف می باشد. گاراژ های مکانیکی یکی از بهترین محصولات در این موارد می باشند که بیشترین امکانات را در کمترین فضا در اختیار می گذارند .

سیستم کنترل دسترسی پارکینگ هوشمند با ایجاد امکاناتی مانند: کنترل تردد پارکینگ با RFID،  کنترل پارکینگ با موبایل و مدیریت پارکینگ سبب افزایش امنیت، راحتی و مدیریت هوشمند پارکینگ می گردد.

ثبت تردد در پارکینگ های خودرو معمولا با ثبت شماره پلاک صورت می گیرد و اکثر سامانه های پارکینگی موجود، نیازمند یک کاربر هستند که با رویت پلاک، شماره آن را ثبت کند. این فرایند غالبا، زمان بر است و ممکن است مامور پارکینگ ناچار باشد در مواردی برای تایید شماره پلاک، خودش هم پلاک ماشین را با چشم بررسی کند.

نسخه پارکینگی نرم افزار مدیریت تردد آی پلاک، با قابلیت قرائت خودکار پلاک خودرو به کمک پردازش تصویر، فرایند ورود و خروج و محاسبه تعرفه را بسیار آسان و راحت می سازد. این نرم افزار قابلیت های متعددی دارد که در ادامه برخی از مهمترین قابلیت‌های این نرم افزار و تصاویری از محیط کاری آن را ملاحظه می کنید.

فناوری پارکینگ هوشمند حواس پرتی را از بین می برد

پیاده سازی فناوری پارکینگ هوشمند در شهرها می تواند با کاهش خطر حواس پرتی رانندگی، ازدحام ترافیک را کاهش دهد. در حالی که شهرهای مختلف از این فناوری به روش های مختلف استفاده می کنند، در حال حاضر بسیاری از این فناوری استفاده می کنند تا فضای خالی پارکینگ را برای رانندگان بیشتر نمایان سازند.

برخی از گاراژهای پارکینگ و جاده های پرتردد اکنون چراغ ها یا نشانگرهای دیگری را در بالای پارکینگ ها نصب کرده اند تا به رانندگان نشان دهند که آیا فضای کافی و مناسب در دسترس است یا این فضا کافی نیست.

حسگرها در چراغ ها می توانند وجود اتومبیل را در فضا تشخیص دهند یا در صورت خالی بودن فضای پارک؛ به رنگ سبز و در صورت اشغال فضا به رنگ قرمز درآیند. این فضاهای روشن از بلوک های دور دیده می شوند که باعث کاهش حواس پرتی راننده می شود.

فناوری پارکینگ هوشمند با استفاده از اینترنت اشیا(iot) زمان رانندگی را کاهش می دهد

فناوری پارکینگ هوشمند ایمنی پارکینگ را افزایش می دهد، اما بیشترین تأثیر آن در ازدحام ترافیک از این واقعیت ناشی می شود که پارک را بسیار سریعتر می کند. اگر برنامه ریزان شهری چراغ های حسگر را روی هر فضا نصب کنند، این امر رانندگان را با سرعت بیشتری از جاده خارج می کند، زیرا آنها می توانند ببینند که یک خیابان یا یک پارکینگ از قبل بلوک در دسترس دارد. در گاراژهای پارکینگ، حتی می توانید تعداد فضاهای موجود در ورودی را قبل از ورود رانندگان به داخل گاراژ، لیست کنید.

این اطلاعات به طور مداوم از حسگرها به روز می شوند و اطمینان حاصل می کنند که رانندگان همیشه آخرین اطلاعات را دارند. به عنوان مثال، اگر یک راننده ببیند که در یک جاده خاص جای پارک در دسترس نیست و نزدیکترین پارکینگ، ظرفیتش تکمیل است، به جای اینکه در همان جاده برای یافتن محل پارک حرکت کند، می تواند به یک خیابان موازی که دارای پارکینگ موجود با این کار در رفت و آمد راننده صرفه جویی می شود.

فناوری پارک هوشمند می تواند فراتر از سنسورها و فضاهای روشن نیز باشد. با استفاده از آخرین پیشرفت های اینترنت اشیا (IoT) ، می توانیم این سنسورها را با یک بستر ابری که اطلاعات را در برنامه های تلفن همراه یا وب سایت های پارکینگ آنلاین تغذیه می کند، همگام سازی کنیم.

از لحاظ تئوری، یک راننده می تواند یک برنامه GPS بر روی تلفن خود داشته باشد که جهت صوتی را به پارکینگ یا گاراژ بعدی موجود ارائه می دهد. راننده می تواند چشم خود را به جاده نگاه داشته و زمان بسیار کمتری را به رانندگی در اطراف به جستجوی مکان بپردازد.

به جای اسکن کردن کنار جاده برای فضاهای پارک خالی، که بسیاری از آنها به وضوح مشخص نشده اند، راننده می تواند مستقیم به جلو نگاه کند و پارکینگ “سبز روشن” را مشاهده کند. این مورد همچنین به آنها امکان می دهد تا از قبل مانور پارکینگ خود را برنامه ریزی کرده و به راننده پشت سر خود هشدار دهند که قصد دارند؛ در محل پارک کنند.

پارکینگ هوشمند با قابلیت ثبت تردد توسط دوربین مدار بسته

رانندگان آمریکایی به طور متوسط ​​سالانه 17 ساعت در جستجوی پارکینگ هستند. در شهرهای بزرگ این تعداد حتی بیشتر از این آمار است. رانندگان در لس آنجلس و سانفرانسیسکو سالانه حدود 85 ساعت را به دنبال پارکینگ می‌گذرانند. در حالی که نیویورکی ها سالانه 107 ساعت را به جستجوی محل پارک مناسب برای اتومبیل های خود هستند. بسیاری از ما به معنای واقعی کلمه روزهای زندگی خود را در ترافیک بوده و فقط به دنبال مکانی برای پارک هستیم.  

 

سیستم پارکینگ هوشمند

فناوری پارکینگ هوشمند می تواند کلید حل این مشکل مداوم باشد. ایجاد پارکینگ بیشتر لزوماً ازدحام ترافیک در شهرهای پرجمعیت را حل نمی‌کند. در مقابل، ما به مدیریت بهتری از فضاهایی که در حال حاضر وجود دارد، نیاز داریم. فناوری پارک هوشمند می تواند این روند را هم برای رانندگان و هم برای شهرداری ها بهبود بخشد.

چالش های پارکینگ شهر

پارکینگ هوشمند تنها به دارا بودن فضاهای کافی برای رانندگانی که به دنبال محل پارک شود. بلکه به این مورد مربوط می گردد که آیا رانندگان می‌توانند مکان‌های مناسبی را جهت پارک اتومبیل خود پیدا کنند تا بتوانند از خیابان جهت پارک؛ خارج شوند. مطالعات نشان دهنده این هستند که تخمین زده می شود 30 درصد از رانندگانی که در حال حاضر در جاده هستند به طور فعال به دنبال پارکینگ هستند.

این نه تنها باعث افزایش زمان حضوردر خیابان ها برای هر اتومبیل می شود بلکه باعث بدتر شدن میزان ترافیک می شود، این رانندگان همچنین تمایل به رانندگی با سرعت کمتری نسبت به مسافرینی دارند که به دنبال پارک نیستند.

به طور متوسط​​، رانندگان حدود 3.3 دقیقه را برای جستجوی یک فضای مناسب پارک صرف می کنند، با سرعت 16 کیلومتر در ساعت و تنها حدود 800 متر مسافت را طی می کنند که این مورد، باعث کاهش قابل توجه جریان ترافیک می شود.

بعلاوه، رانندگانی که به دنبال پارکینگ های موجود می گردند، بیشتر تصادف می کنند. از هر پنج حادثه رانندگی تقریباً یک مورد در یک پارکینگ یا اطراف آن اتفاق می افتد. غالباً، این نتیجه رانندگی حواس پرت و افراد زیادی است. توجه بیشتر رانندگان به کنار جاده یا پارکینگ بیشتر از آنچه در مقابل آنها یا پشت سر آنها قرار دارد خواهد بود – همه به این دلیل که آنها سعی می کنند فضایی را پیدا کنند.

وقتی این اتفاق می افتد، رانندگان خطر آسیب رساندن به عابران پیاده را دارند. این تصادفات جریان ترافیک را به طور قابل توجهی به تأخیر می اندازد ، زیرا انتقال وسیله نقلیه آسیب دیده از جاده به زمان نیاز دارد.

آشنایی با سامانه مدیریت پارکینگ هوشمند (PMS) با استفاده ازسیستم کنترل دسترسی پارکینگ  (RFID)

فضای عمومی شهرها در جوامع کنونی بیش از بیش نیاز خود را به مدیریت آشکار می سازد و مدیریت بدون کنترل و نظارت هیچ معنایی ندارد. روزانه تعداد بی شماری خودرو که هر لحظه نیر بر آنها افزوده می شود و لزوم مدیریت جامع و کامل بر مکان های پارک، علاوه بر ایجاد آرامش و امنیت عمومی به تغییر چهره شهرها و نیز به فضایی متمایز و چشمگیر کمک شایانی می کند.

ساخت و ظهور پارکینگ های متعدد، خبر از آغاز فرآیندی تازه در شهرسازی می دهد، مسیری که در آن علاوه بر اهمیت ایجاد فضایی که معماری آن بتواند نیازهای بر حق شهروندان را برطرف کرده و مدیریت صحیح آن نیز، بر استفاده بهینه و کامل از کلیات و امکانات فضای بوجود آمده، صحه بگذارد.

امروزه وجود ابزارهای الکترونیک و فضای دیجیتال بیش از پیش توانایی‌های مهندسان را به ظهور رسانده و توانسته آرزوهای چندین ساله آنها را که به دلیل ضعف تکنولوژی غیر قابل پیاده سازی بودند، جامع عمل بپوشاند. با تکنولوژی امروز مهندسان خواهند توانست فضای پارکینگ را کاملا کنترل کنند، مدیریت کنند و حتی زمانی که هیچ پرسنلی وجود ندارد و خود نیز در راهی بسیار دور به سر می برند، نظارت و نظم را برقرار کنند.

امروزه مدیریت پارکینگ یکی از مهمترین ابزارها در مدیریت شهری است. سطوح مختلف امکانات پارکینگ می‌تواند بر کارایی ترافیک و افزایش کیفیت زندگی شهری تأثیر بگذارد. بعد از گذشت چندین دهه و افزایش خودرو و نبود فضای کافی برای پارک و در نهایت هزینه زیاد ساختن امکانات پارکینگ، ارزیابی دقیق برای مدیریت و مکان یابی پارکینگ را به امروری ضروری مبدل کرد.

سیاست گذاران بخش حمل و نقل در سالهای اخیر به پارکینگ توجه بیشتری کرده و از آن به عنوان یک مکانیزم بالقوه برای رفع مشکلات ترافیک موجود و تراکم شهری نام می برند. همین امر باعث شده که تحقیقات گسترده ای در جنبه های مختلف پارکینگ و تقاضای پارکینگ انجام شود.

دوربین پلاک خوان برای باز کردن درب پارکینگ به چه صورت عمل می‌کند؟

با اتصال دوربین پلاک خوان به کامپیوتر موجود در نگهبانی توسط نرم افزار، پلاک خودرو ها پردازش شده و برای پلاک هایی که تعریف شده اند درب اتوماتیک بصورت خودکار باز میشود و ساعت ورود آنها نیز ثبت میشود به همراه عکس زمان ورود خودرو. می توانید دوربین مداربسته پلاک خوان را از سایت بی ام اس کالا با قیمت مناسب خریداری کنید.

نحوه استفاده از تگ های برچسبی روی شیشه ی اتوموبیل برای پارکینگ های هوشمند چگونه است؟

تگ های برچسبی توسط آنتن لانگ رنج از فاصله ی 5 تا 13 متر خوانده شده و توسط مدار اکسس کنترل و نرم افزار متصل به آن پردازش می‌شود، اگر برچسب در نرم افزار تعریف شده باشد در بصورت اتوماتیک باز می‌شود و ساعت ورود ثبت می‌شود. پک کامل سیستم لانگ رنج را می‌توانید با قیمت مناسب در بی ام اس کالا خریداری کنید.

دسته‌بندی تکنولوژی مقالات آموزشی
اشتراک گذاری
علی موسوی هستم، مهندسی برق و بیش از ده سال سابقه در زمینه ی سیستم های امنیتی حفاظتی و هوشمندسازی. خوشحالم میتونم در تیم بی ام اس کالا فعالیت داشته و اطلاعات مفیدی رو در اختیارتون قرار بدم.
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت