انواع دستگاه اکسس کنترل

دستگاه اکسس کنترل چیست؟

تجهیزات کنترل تردد (یا اکسس کنترل)  شامل انواع دستگاه های اثر انگشت، دستگاه کارت خوان (تگ خوان)و دستگاه هایی کنترل دسترسی سیمکارتی که بر بستر پیامکی و توسط اپلیکشن عمل میکند مدیریت می شود.

اغلب این محصولات در رده تجهیزات کنترل تردد Stand Alone Accesss Control System  می باشند یا میتوان از آنها به عنوان شناسایی افراد و مدیریت شارژ ساختمان در سامانه کنترل تردد مسکونی یا سازمانی استفاده نمود.

در فیلم زیر یک نمونه اکسس کنترل کارتخوان که ببا رمز یا کارت کار میکند آورده شده است.

در سیستم های کنترل تردد شناسایی افراد توسط کد یا کارت، مانند اثر انگشت و چهره و یا با روشهای ترکیبی صورت می پذیرد و در بعضی مواقع از شستی های فشاری ، غیر تماسی و تماسی نیز استفاده می گردد.

انواع دستگاه های اکسس کنترل

 • کارت و رمز :

دستگاه های کارت و رمز نوعی از اکسس کنترل با ایمنی بالا  هستند که برای عبور از  آنها فرد باید رمز وکارت تعریف شده برای دستگاه را به همراه داشته باشد  . این نوع دستگاه در ایران کارایی بیشتری از سایر دارد.

 • کارت و ریموت :

دستگاه های کارت و ریموت  مانند جک های ریموتی پارکینگ هستند با این تفاوت که برای عبور از آنها علاوه بر ریموت نیازمند کارت اکسس کنترل نیز می باشد

 • تشخیص چهره :

اکسس کنترل های تشخیص چهره نوع جدید و هوشمندی از دستگاه های کنترل تردد هستند که دارای سنسور ها و چشمی های ویژه و قدرتمند  برای تشخیص چهره فرد عبور کننده و تطابق آن با دیتا می باشد

این نوع دستگاه ها بدلیل خدمات پس از فروش پایین تر و تکنولوژی جدید کمتر در ایران مورد استفاده قرار گرفته اند

 • اثر انگشتی :

دستگاه های کنترل تردد اثر انگشتی دارای  حسگر های هوشمند اثر انگشت هستند و فرد عبور کننده باید برای عبور ازین دستگاه اثر انگشتی منطبق با دیتای دستگاه داشته باشد

 • سیمکارتی :

بعضی وقت ها هنگامی که در محل کار یا در خانه نیستید,نیاز دارید تا با مراجعه کننده یا اقوام تماس داشته باشید.این دستگاه کمک میکند تا با فشردن یک دکمه با شما تماس تلفنی برقرار شود یا از راه دور درب را برای ایشان باز کنید

 • وای فای:

این نوع دستگاه ها از مدرن ترین دستگاه های  کنترل دسترسی و دارای سیستم عامل است که دارای  قابلیت ارتباط از طریق وای فای می باشد.

 • اکسس کنترل سیمکارتی یا کنترل پیامکی

برای تهیه دستگاه های کنترل دسترسی بر روی لینک کلید کنید

انواع سیستم های اکسس کنترل

 • اکسس کنترل منع کننده (Deterrent Access Control) : 

ک کنترل دسترسی  یا اکسس کنترل منع کننده نتایج خطاکردن را تحت تاثیر قرار می دهد ، برای مثال در صورتیکه تلاش یا هرگونه خطایی صورت بگیرد اینگونه کنترل ها وارد کار می شوند .

برای مثال قفل ها ، فنس ها ، گارد حفاظتی ، دوربین های امنیتی ، تجهیزات اعلام هشدار ، تقسیم وظایف ، دستورالعمل های انجام کار ، دوره های آموزشی آگاه سازی امنیتی کارکنان ، رمزنگاری ، پایش و مانیتورینگ و دیواره های آتش یا فایروال ها هر کدام نوعی از کنترل های دسترسی منع کننده محسوب می شوند .

 • کنترل های دسترسی ویا اکسس کنترل اصلاح کننده ( Corrective Access Control) :

کنترل های دسترسی  یا اکسس کنترل اصلاح کننده زمانی شروع به فعالیت می کنند که عمل ناخواسته یا دسترسی غیرمجاز ایجاد شده و سیستم دچار مشکل شده است و می بایست اصلاحات لازم جهت بازگردانی فعالیت به حالت معمول انجام گیرد .

کنترل های دسترسی اصلاح کننده می توانند شامل سیستم های تشخیص نفوذ ، راهکارهای آنتی ویروس ، هشدار دهنده ها یا آلارم ها ، طرح های تداوم کسب و کار و خط مشی های امنیت شوند .

 • کنترل های دسترسی ویا اکسس کنترل ترمیمی یا بازیافتی ( Recovery Access Control):

از کنترل های دسترسی یا اکسس کنترل ترمیمی یا بازیافتی زمانی استفاده می شود که بخواهیم پس از وقوع تخطی از خط مشی امنیت ، منابع ، فعالیت های عملیاتی و قابلیت ها را تعمیر یا بازیابی کنیم .

برای مثال کنترل های دسترسی ترمیمی می توانند ضمن اینکه خرابی های بوجود آمده را ترمیم کنند ، روند تخریبی آن را نیز متوقف کنند . برای مثال نسخه های پشتیبان و بازگردانی ( Backup & Restore) ، درایو های سیستم با قابلیت خطاپذیری یا redundancy ، کلاسترینگ سرورها ، نرم افزار آنتی ویروس و همچنین database shadowing یا mirroring از نمونه های کنترل های دسترسی ترمیمی یا بازیافتی هستند .

ان به عنوان جایگزین به جای برخی دیگر از کنترل ها که دارای خطرات احتمالی هستند نیز استفاده کرد . برای مثال اگر میخواهید از محلی محافظت کنید که در آنجا مکان مسکونی وجود دارد بنابراین استفاده از سگ ها نگهبان می تواند خطرناک باشد ، در اینجا شما می توانید به جای سگ نگهبان از سیستم های تشخیص حرکت با قابلیت پخش صدای پارس سگ استفاده کنید که بسیار موثرتر و کم خطرتر از خود سگ است .

 • کنترل های دسترسی و یا اکسس کنترل پیشگیری کننده ( Preventative Access Control):

کنترل های دسترسی پیشگیری کننده از بوقوع پیوستن فعالیت های ناخواسته یا غیرمجاز جلوگیری می کنند .

برای مثال فنس کشی ها ، قفل ها ، تجهیزات تشخیص هویت و شناسایی افراد ، Mantrap ، سیستم های روشنایی ، سیستم های هشدار دهنده یا آلارم  و نرم افزار های آنتی ویروس جزئی از کنترل های دسترسی پیشگیری کننده محسوب می شوند .

 • کنترل های دسترسی ویا اکسس کنترل شناسایی ( Detective Access Control):

کنترل های دسترسی ویا اکسس کنترل دستوری زمانی بکار می روند که بخواهیم با دستور و محبوس کردن و کنترل کردن فعالیت های یک موضوع آنرا مجبور به پذیرفتن خط مشی های امنیتی کنیم .

از انواع کنترل های دسترسی ویا اکسس کنارل دستوری می توان به گاردهای امنیتی ، سگ ها نگهبان ، خط مشی امنیتی ، اخطاریه های ارسالی ، مانیتورینگ و پایش ، آموزش های امنیتی کارکنان و تقسیم وظایف کاری اشاره کرد .

دستگاه کنترل های دسترسی و یا دستگاه  اکسس کنترل فیزیکی ( Physical Access Controls) : 

دستگاه کنترل های دسترسی و یا دستگاه اکسس کنترل های فیزیکی حصارها و موانع فیزیکی هستند که از دسترسی مستقیم و غیر مجاز به سیستم ها و منابع جلوگیری می کنند .

برای مثال گاردهای امنیتی ، فنس ها ، سیستم های تشخیص حرکت ، درب های قفل شده ، پنجره های مهر و موم شده ، سیستم های روشنایی ، سیستم های محافظت از کابل کشی ، قفل های لپ تاپ ، سگ های نگهبان ، دوربین های امنیتی و سیستم های هشدار دهنده یا آلارم از انواع کنترل های دسترسی و اکسس کنترل فیزیکی هستند که خود دارای انواعی هستند که در آخر مقاله به توضیح کوتاهی در مورد آنها می پردازیم .

 • کنترل های دسترسی یا اکسس کنترل مدیریتی ( Administrative Access Controls):

کنترل های دسترسی ,اکسس کنترل مدیریتی خط مشی ها و دستورالعمل هایی هستند که توسط خط مشی امنیتی سازمان برای اجبار به پیاده سازی سراسری کنترل های دسترسی تعریف شده اند.کنترل های دسترسی ,اکسس کنترل مدیریتی بیشتر بر روی دو موضوع کارکنان و فعالیت های تجاری ( مردم و خط مشی ها ) تمرکز می کنند .

برای مثال خط مشی ها ، دستورالعمل ها ، بررسی کردن عدم سوء پیشینه ، طبقه بندی داده ها ، آموزش های امنیتی ، نظارت بر انجام کارها ، کنترل کردن کارکنان و انجام تست های محتلف از انواع کنترل های دسترسی,اکسس کنترل مدیریتی می باشند .

 

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.